Prawo jazdy na skutery – przepisy


Prawko na skuter?

Jak się to zmieniało,  że się karta stała prawem jazdy..
Jeszcze nie tak dawno kartę motorowerową mogła zdobyć każda osoba w wieku od 13 – 18 lat, teraz to prawo jazdy!
Jednak mało kto ją posiadał, a procedura jej zdobycia raczej zniechęcała pomimo, że karty te mogli wydawać dyrektorzy szkół ponadpodstawowych to jednak mało który z Nich organizował egzaminy.

b-125-kursMało kto inny prowadził egzaminy dla motorowerzystów, czasem policja z okazji jakiegoś święta organizowała egzamin, ale miało to raczej okazjonalny charakter. Rodzice dopytywali w szkołach , jednak mało która szkoła podstawowa, czy gimnazjalna dysponowała skuterem i przeszkolonym nauczycielem który mógłby podjąć się egzaminowania nastolatków. Dyrektorzy szkół nie chcieli też brać odpowiedzialności za ewentualny wypadek 13-latka, więc chętnie przekazywali te zdania policji drogowej. W efekcie – nie wiadomo było gdzie i kiedy taki egzamin się odbywał.

Reforma edukacji i prawo o ruchu drogowym nałożyły na szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne obowiązek przygotowania ucznia do uzyskania karty rowerowej i motorowerowej. Niestety egzaminów praktycznych nikt nie prowadził, a kartę często wydawano uznaniowo z okazji jakiego eventu, czy konkursu – uczniowi który nigdy nawet nie siedziały na skuterze! Wystarczyło że zaliczył prosty test ze znaków drogowych i tyle. Obłęd!

PRAWO JAZDY zamiast karty motorowerowej

Z uwagi na fakt ,iż szkoły nie radziły sobie z w tym zakresie ,a markety sprzedają masowo sprowadzane chińskie wynalazki oraz dostrzegłszy ciągle rosnącą ilość użytkowników skuterów o słabych umiejętnościach i nikłej wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego co niejednokrotnie odbijało się później czkawką w statystykach wypadkowości – zdecydowano o podniesieniu granicy wieku z 13 do 14 lat oraz wprowadzeniu dla tej kategorii pojazdów – prawa jazdy AM (Adept Motoryzacji 😉

Kategoria AM (Adept Motoryzacji) – od 14 lat

Od 19 stycznia 2013 roku – każda osoba chcąc kierować skuterami, która nie ukończyła 18 lat musi odbyć kurs prawa jazdy w dowolnie wybranym ośrodku szkolenia prowadzącym takie kursy.
Szkolenie odbywa się może zarówno na pojazdach z automatyczną i manualną skrzynią biegów. Prawo jazdy AM uprania do kierowania motorowerem (pojemność silnika spalinowego do 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego do 4kW, prędkość maks. 45 km/h)
Nowa kategoria uprawniać będzie też do jazdy quadem o masie własnej do 350 kg, tylko prawdopodobnie mało która szkoła będzie uczyć na tego typu pojazdach, z uwagi na koszty. Obecnie szkoły uczą w większości na jednośladach.

Szkolenie obejmuje 20 godzin zajęć, szkoły mają określony program do nauczania kandydatów na kierowców i dysponują odpowiednio przygotowanym sprzętem. Zajęcia prowadzą instruktorzy i to z uprawnieniami dla kategorii motocyklowych, więc można przyjąć, że teraz wyszkolona w nowym systemie osoba będzie mieć pojęcie o tym co robi na drodze i z czasem można będzie obserwować spadek liczby wypadków ze skuterzystami.

Szkolenie to ma za zadanie przygotować w bezpieczny sposób nieletnich użytkowników do odpowiedzialnej jazdy. Wreszcie jest program nauczania i konkretny egzamin z ustalonymi ćwiczeniami jakie na ocenę należy wykonać.

Od teraz rodzice kierujący do szkół motocyklowych swoich podopiecznych nie będą musieli się zamartwiać decydując o zakupie skutera dla swojej pociechy. Te kursy to nie szkolenie w ramach lekcji wychowawczej lub wychowania fizycznego w podstawówce, jak miało to miejsce do niedawna. Idzie ku lepszemu , tylko jest jedno małe ale …. rodzic będzie musiał za szkolenie pociechy zapłacić.

Jednak coś za coś.
W szkole podstawowej było za darmo, ale nic nie nauczyli, bo sami mało co wiedzieli i nie mieli sprzętu.
Teraz za kilkaset złotych można będzie spokojnie powierzyć dziecko doświadczonym instruktorom, a nie
przypadkowo przeszkolonym nauczycielom WF-u, czy geografii często samym nie posiadającym prawka motocyklowego.

Co z kartą rowerową?

Dzieci w wieku od 10 lat będą mogły nadal uzyskiwać kartę rowerową – jednak tu szkolenie także będą prowadzić ośrodki szkolenia lub ośrodki egzaminowania, tyle że całkowicie za darmo!

Co z tymi którzy już mają kartę motorowerową lub ukończyli 18 lat ?
Osoby które posiadają obecnie kartę motorowerową – będą mogły ją wymienić na swój koszt po 19 stycznia 2013 roku na prawo jazdy kat. AM, bez konieczności uczestniczenia w kursie i bez zdawania egzaminu.

Żeby jeździć motorowerem bez prawka musisz być stary..

Osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku – nie muszą posiadać ani karty motorowerowej, ani też prawa jazdy kategorii AM. Młodsi muszą robić kurs minimum kategorii B, żeby móc kierować skuterami o pojemności do 50 ccm.

A co ze skuterami 125 ccm?

Obecnie każdy kto posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat może zakupić motocykl o pojemności 125 ccm i śmiało jeździć omijając korki i nie płącąć za postój w strefach objętych parkowaniem płatnym. To zdecydowanie krok do przodu w dzisiejszym coraz gęstszym ruchu ulicznym i totalnie zakorkowanych miastach. Oczywiście z zakupem takiego sprzętu wiąże się konieczność przeszkolenia w jeździe jednośladem posiadającym silnik.

Jaki dokładnie motocykl można kupić posiadając kategorię B prawa jazdy? 

Każdy motocykl o pojemności skokowej silnika nie większej niż 125 ccm  oraz mocy maksymalnej nieprzekraczającej  11 kW (to jest 15 KM) i stosunku mocy do masy nie przekraczającej 0,1 KW na 1 kilogram masy motocykla. Może to być zarówno motocykl ze skrzynią automatyczną (skuter) jak też ze skrzynią manualną.

Jeśli zamierzasz zakupić taki skuter, ale nigdy nie jeździłeś polecamy odbyć kilkugodzinne szkolenie w profesjonalnej szkole motocyklowej. Jeśli jesteś z Krakowa zapraszamy na kurs tzw. B-125 dla osób z prawem jazdy kat.B
Poniżej link do szkolenia:

KURS B-125 – kliknij i zobacz

 

Poradnik

czym można jeździć na kat.B?do czego uprawnia AMjakie prawko na skuter?jakim skuterem można bez prawka?kategoria AMmotorowery 50 ccmprawo jazdy AMprawo jazdy B na skutery?skutery 50 ccmskutery w wypożyczalniach