Prawo jazdy na motocykl, a ubiór na egzamin..


Prawo jazdy na motocykl – jaki ubiór na egzamin?

O wymogach, które należy spełnić, aby zostać dopuszczonym do egzaminu na prawo jazdy kategorii A, AM, A1 czy A2, zdającego powinien poinformować personel szkoły jazdy, u którego kursant decyduje się podjąć naukę. Wszystkie obowiązki zdającego przedkładane są również w oficjalnych dokumentach WORD. Każdy zainteresowany może, a nawet powinien, zapoznać się zatem ze swoimi prawami i obowiązkami przed przystąpieniem do egzaminu, najlepiej już w trakcie kursu. Wszyscy jednak wiemy, że teoria to jedno, a w praktyce wygląda to nieco inaczej. Czas mija szybko, kurs dobiega końca, a wiele osób zmaga się z wątpliwościami przed tym stresującym momentem.

Jak ubrać się na egzamin i czy strój ten będzie miał jakieś znaczenie, jeśli chodzi o jego wynik? To aspekty, które budzą najwięcej kontrowersji. Rozwiewamy więc największe wątpliwości i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Ubiór na egzamin motocyklowy – co mówi prawo?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 24 lutego 2016 r, osoba, która ubiega się o prawo jazdy kategorii A, AM, A1 czy A2 jest zobowiązana nie tylko do przedłożenia niezbędnych dokumentów. Kluczowym aspektem, który umożliwia przeprowadzenie egzaminu państwowego, jest również odpowiedni strój ochronny.

Ustawa określa jasno, jakie części ciała powinny zostać odpowiednio zabezpieczone oraz w jaki sposób. Nie jest to jednak powód do zmartwień, szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z motocyklem. Ustawodawca nie oczekuje, że zdający będzie posiadać pełen profesjonalny strój motocyklowy z wszystkimi atestami, ale z uwagi na większą szansę na uraz przy ewentualnym upadku, pewne wymogi w tym zakresie muszą zostać spełnione. Tak zwana w społeczności motocyklistów „jazda na zdrapkę” nie ma tutaj miejsca, gdyż po prostu nie zostaniemy dopuszczeni do egzaminu.

W związku z powyższym, od osoby egzaminowanej prawo oczekuje:

  • pełnego obuwia, które zakrywa całą stopę,
  • długich spodni,
  • kurtki z długim rękawem,
  • rękawiczek, które zakrywają całe dłonie.

Swego rodzaju paradoksem jest, że w rozporządzeniu nie znajdziemy nawet najmniejszej wzmianki o konieczności stosowania ubioru motocyklowego z atestami czy protektorami. Teoretycznie, egzaminowany może pojawić się nawet w jeansach i zimowych rękawiczkach czy adidasach, ale czy będzie to wygodne rozwiązanie?
I co na taki strój powie (lub nie powie, ale pomyśli) egzaminator? … tego dowiesz się na naszych wykładach!

 

Jakie buty na egzamin motocyklowy w MORD?

Zgodnie z ustawą, egzaminowany powinien posiadać obuwie pełne, które zakrywa całą stopę. Może być to obuwie zapinane na klamry, wiązane lub na rzepy czy zatrzaski. Tutaj mamy pełną dowolność. Nie jest jednak jasno określone, że muszą być to buty motocyklowe, ale jeśli ma się taką możliwość, jest ono jak najbardziej wskazane.

Buty motocyklowe będą wpływać nie tylko na komfort jazdy podczas egzaminu, ale również na bezpieczeństwo w razie ewentualnego niepowodzenia w postaci upadku czy nawet zachwiania się. But motocyklowy jest bardziej stabilny, lepiej trzyma się podłoża, chroni kostkę oraz palce i pięty, a wszystko to procentuje również, jeśli chodzi o pewność siebie. Wystarczy raz przymierzyć takie obuwie, aby przekonać się na własnej skórze, a właściwie stopie, o czym mowa.

Jakie buty zatem będą spełniały warunki oraz zapewniały właściwe bezpieczeństwo?

Jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, powinny zainteresować Cię na przykład buty motocyklowe krótkie Büse B56 – tekstylne, z obustronną ochroną kostek i dostępne w całkiem atrakcyjnej cenie lub nieco droższe, ale podobne pod względem materiału buty motocyklowe Sidi Meta Black. Jeśli preferujesz buty z zadziornym, motocyklowym designem, ciekawą opcją mogą okazać się krótkie buty motocyklowe RST Tractech Evo III Short, które są wykonane z lekkiego, ale i bardzo odpornego materiału.

Egzamin na motocykl – jakie spodnie wybrać?

Spodnie muszą być przede wszystkim wygodne, ale nie może być to komfort kojarzony z zimowym piciem wieczornej herbatki w ulubionych „dresach”. Cały czas należy brać pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo. Lepiej założyć grubsze i wygodne jeansy lub zdecydować się na jedną z propozycji doświadczonych marek motocyklowych. W końcu, jeśli zdasz, zaoszczędzisz czas i po odbiorze prawa jazdy pozostanie Ci tylko beztroskie połykanie kilometrów, prawda?

Użytkownicy polecają na przykład motocyklowe spodnie jeansowe Seca Delta z regulowanymi protektorami lub idealne do codziennej jazdy spodnie motocyklowe Trilobite Parado. Wisienką na torcie, która jest polecana przez początkujących motocyklistów, są również motocyklowe spodnie tekstylne Seca Bushido III, które posiadają bardzo komfortowe protektory i są wykonane z materiału odpornego na przetarcia.

 

Jaka kurtka na egzamin motocyklowy?

Zgodnie z rozporządzeniem, kurtka na egzamin powinna posiadać długie rękawy i zapinać się na suwak, guziki lub zatrzaski. Z doświadczenia wiemy, że powinno się usunąć ewentualny kaptur, który będzie powiewać na wietrze i niestety w niczym nie przypominać peleryny super-bohatera, a wręcz przeciwnie, może nawet stwarzać niebezpieczeństwo. Wielu kursantów kupuje zbroję, która co prawda ma zamek, długi rękaw, ale egzaminatorów boli to że przez siatkę widać gołą skórę. Warto wtedy pod zbroję ubrać termiczną bieliznę w kolorze ciemnym zasłaniającym prześwitującą skórę, a oddychalność na tym nie ucierpi. Jednak w niewiele wyższej cenie możecie zakupić już całkiem fajne kurtki z protektorami.

Jeśli chcesz od razu zaopatrzyć się w kurtkę motocyklową, godna uwagi jest na przykład tekstylna kurtka motocyklowa Dainese Dinamica Air, która posiada oddychającą i wodoodporną membranę, dostępna w atrakcyjnej cenie motocyklowa kurtka tekstylna Seca Aero III z protektorami i z komfortową podszewką AirMesh, czy motocyklowa męska kurtka tekstylna Modeka Khao Air z wentylacją, wodoodporną i wiatroodporną membraną. Każdy wybór będzie tutaj prawidłowy, ale pamiętaj, że najważniejsza jest Twoja wygoda i bezpieczeństwo.

 

Jak ochronić dłonie podczas egzaminu na motocykl?

Rękawice to podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i wygodę jazdy na motocyklu. Powie to każdy, nawet początkujący entuzjasta jazdy na dwóch kółkach. Tak jak w przypadku pozostałych elementów stroju, tak i tutaj nie ma jednoznacznego wskazania, że muszą być to rękawice motocyklowe, ale naprawdę warto rozważyć ich zakup lub choćby pożyczenie.

Rękawica motocyklowa nie tylko chroni w razie ewentualnego upadku, ale przede wszystkim pozwala na wygodny i pewny chwyt manetki, która nie ślizga się i jest lepiej wyczuwalna. Pozwalają one na szybsze wyczucie gazu i płynniejszą jazdę, co w przypadku egzaminu z pewnością będzie brane pod uwagę.

Z godnych uwagi rękawic motocyklowych wymienia się na przykład krótkie, tekstylne i niedrogie rękawice motocyklowe Racer Net, nieco droższe, ale wygodne skórzano-tekstylne rękawice motocyklowe 4RS Retro, dla fanów klasyki, bowiem inspirowane są modą z lat 50-tych, czy rękawice motocyklowe REV’IT Striker 3.

My w szczególności polecamy te droższe, ale mające twarde protektory kości śródręcza oraz ochronę wnętrza dłoni. Rękawiczki to bardzo ważny element odzieży, dzięki nim kontrolujesz maszynę! 

 

Jaki strój wybrać na egzamin motocyklowy?

Podsumowując, pewne jest jedno – kluczowym aspektem, jeśli chodzi o dobór stroju jest bezpieczeństwo i to nie podlega żadnej wątpliwości. Wiadomym jest, że młodzi motocykliści liczą każdy grosz, że egzamin nie kosztuje mało, a kupowanie pełnego stroju „w ciemno”, nie wiedząc, czy na pewno się zda, nie napawa nikogo optymizmem, ale przynajmniej warto brać pod uwagę pewne elementy garderoby. Jeśli zdecydujesz, że na razie nie chcesz dokonywać takich zakupów, przynajmniej przygotuj się odpowiednio wybierając dobrze garderobę z własnej szafy.

Naszym zdaniem najważniejsze są kask, rękawiczki i buty, gdyż odpowiadają za kontrolę urządzeń sterowania motocyklem oraz to co widzisz i jak widzisz. W obecnej sytuacji kask na egzaminie również musisz mieć swój. Raczej kup już taki w jakim będziesz jeździł, chyba że przewidujesz mieć pasażera to zawsze wtedy drugi kask się przyda. W szkołach jazdy istnieje możliwość wypożyczania kasku na zajęcia na placu manewrowym, jednak warto mieć wtedy porządną kominiarkę ze względów nie tylko higienicznych, ale żeby i kask się dobrze układał na głowie.

Jeśli jednak rozważasz kupno stroju motocyklowego, pamiętaj, by nie czekać do ostatniej chwili. Rękawice czy buty również potrzebują czasu, by ułożyć się na ciele, by się do niego dopasować, dlatego najlepiej jest zakupić go przed kursem i korzystać z niego już w trakcie nauki. Egzaminatorzy z pewnością również lepiej spojrzą na kogoś, kto ma na sobie na przykład rękawice motocyklowe, a nie zwykłe, nie przyszedł w klapkach (co jest niedopuszczalne), ma jeansy (mimo, że może być 30 stopni w cieniu), czy kurtkę. Całkowicie nowy strój na egzamin jest jednak niepolecany, ponieważ może przysporzyć więcej szkód niż pożytku, na przykład krępując ruchy. Oczywiście nie musi to być pełne skórzane kombi sportowe Dainese czy 4SR (w końcu podczas egzaminu nie będziemy schodzili na kolano na placu). Ważne, aby wybrać strój bezpieczny, z atestami i niekrępujący ruchów.

Podczas zakupów pamiętaj, że w końcu kupujesz strój nie tylko na egzamin czy kurs prawka, ale też do późniejszej jazdy, a podane przykładowo produkty na pewno starczą na pierwsze sezony jazdy i cieszenia się swoją maszyną z prawkiem w kieszeni.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i sprawdzić polecane elementy ubioru w tym artykule, zajrzyj do największego sklepu motocyklowego w Krakowie – kliknij tu ..
Znajdziesz tam wszystko, zarówno na start i egzamin na prawo jazdy, jak i do dalszego pielęgnowania swojej jednośladowej pasji! Jeśli jesteś absolwentem naszej szkoły, będziesz mógł jeszcze więcej skorzystać o czym dowiesz się podczas zajęć teoretycznych. LWG!

Poradnik

egzamin kat.Aegzamin motocyklowyegzamin motocyklowy w Krakowieegzamin na motormord krakówMSM Małopolskastrój motocyklowyszkoła motocyklowa Krakówubiór na egzamin