Tradycja PARAD motocyklowych w Krakowie


Krakowskie MOTOSPOTKANIE
czyli coroczne parady motocyklistów
na start i koniec sezonu

Trochę historii.. o naszej tradycji krakowskich spotkań

Tradycja parad motocyklowych sięga 2004 roku i od tamtego czasu zawsze dwa razy w roku, czyli na początek i zakończenie sezonu motocyklowego paradujemy przez miasto pokazując, że jesteśmy i jest nas dosyć dużo : )


MOTOCYKLIŚCI CHOĆ ŚWIĘCI NIE SĄ, TO KULTYWUJĄ TRADYCYJNE WARTOŚCI ; )

Tradycją stał się przejazd z centrum Krakowa w formie zorganizowanej kolumny stanowiącej paradę motocykli.  Przez lata jeździliśmy z Krakowa do położonego pod Krakowem Mnikowa, gdzie chętni bikerzy wspólnie uczestniczyli we Mszy Świętej odprawianej przez księdza Stanisława będącego motocyklistą z niemałym stażem. Tam zazwyczaj część motocyklistów brała udział w uroczystości kościelnej dziękując za udany sezon oraz prosząc zawsze na jego początku o pomyślność. Ci mniej wierzący w tym czasie mogli oglądać zaparkowane maszyny.

Pierwsze krakowskie moto-spotkanie z uroczystością w Mnikowie odbyło się jesienią 2004 roku, choć pomysł rodził się już wcześniej. Tradycyjnie od tamtego czasu spotykamy się zawsze dwa razy w roku. Pierwszy raz na początku sezonu oraz powtórnie na jego zakończenie.

Organizatorem spotkań od samego początku byli ludzie skupiający się wokół internetowego forum o nazwie „Grupa Południe”, którzy w roku 2009 postanowili zawiązać stowarzyszenie pod taką samą nazwą i w ten sposób powstała organizacja o nazwie „Stowarzyszenie Motocyklistów Grupa Południe” w skrócie SMGP. Stowarzyszenie działa prężnie od wielu lat i skupia głownie ludzi zajmujących się motocyklowymi wydarzeniami z terenu Krakowa. Obecnie zamiast forum internetowego – działa strona na Fb i tam możesz znaleźć aktualne info o działalności SMGP.

smgp-piloci
Od wielu lat zabezpieczeniem przejazdu zajmuje się grupa motocyklistów z SMGP w żółtych kamizelkach wraz z krakowską Policją Drogową, która zatrzymuje ruch na skrzyżowaniach w czasie naszego przejazdu. Przejazd i uczestnictwo w paradzie to niepowtarzalna frajda!

grupa-SMGPZ początkiem 2022 roku organizacja SMGP aktywowała profesjonalną GRUPĘ PILOTUJĄCĄ, czyli zespół kilkunastu przeszkolonych motocyklistów do zabezpieczania przejazdów kolumn zorganizowanych, filtracji ruchu, a także jego kierowania. Grupa ta prócz zabezpieczeń parad zajmuje się również zabezpieczaniem rajdów rowerowych oraz innych podobnych imprez motoryzacyjnych o charakterze specjalnego wykorzystania drogi.

Jazda w kolumnie moto parady to niezapomniana frajda!

Jazda w kolumnie specjalnej jaką jest każdorazowo ten przejazd niesie ze sobą pewną dyscyplinę jaką muszą wykazać uczestnicy, ale też niesamowitą frajdę, gdyż nie musimy stosować się do wszystkich przepisów co daje nam możliwość płynnego przejazdu przy długości kolumny liczącej nieraz ponad 1,5 kilometra.

Trąbimy, machamy gapiom, gazujemy i zarażamy uśmiechami! Niech Kraków nas słyszy! 
Uczestnicy kolumny musza jedynie pamiętać, żeby zostawiać wolny lewy pas dla motocykli z grupy pilotującej SMGP oraz motocykli POLICJI. Musicie patrzyć w lewe lusterka, bo te motocykle w trakcie przejazdu kolumny poruszają się lewym pasem prędkościami przekraczającymi nieraz 100 km/h! (tak, są wtedy uprzywilejowane)

JUBILEUSZ 20-lecia spotkań krakowskich motocyklistów 2004 – 2024 

20 -lat-parady-smgpGRILL, POGADUCHY i OGLĄDANIE SPRZĘTÓW

Corocznie planujemy kameralne spotkanie zaraz po wielkiej paradzie motocykli na terenie strzelnicy na Pasterniku. Zawsze mamy przeszło 4 godziny czasu na pogawędki, oglądanie sprzętów, wypicie kawy. Zawsze, nawet jeśli pogoda nie rozpieszcza –  grillujemy!  Kiełbasy nigdy nie brakuje, każdy uczestnik parady jest gościem i zawsze zapraszany jest na poczęstunek : )

moto-parada-kraków

W sezonie 2024 planowane są tradycyjnie dwa spotkania WIOSENNE oraz JESIENNE!

Wielka Krakowska Moto Parada w Krakowie

JESIENNA MOTO PARADA wyruszy już w SOBOTĘ dnia 25 maja 2024 roku
ZBIÓRKA od 11:00
na części parkingu M1 – wzdłuż Alei Pokoju (wzdłuż parkingu) widać nas będzie z ulicy.
Koledzy i koleżanki w żółtych kamizelkach będą Wam pomagali ustawiać motocykle w kierunku wyjazdu.
START PARADY o godzinie 12:00 spod centrum handlowego M1 w Krakowie!

25 maja 2024  g.11:00
START – parking M1 w Krakowie

To niezwykła okazja do poznania nowych ludzi, przeglądnięcia Kto czym jeździ, porównania osprzętu, wymiany doświadczeń. Nie może Cię tam zabraknąć! Możesz przyjechać też na drugą część imprezy – na PASTERNIK – samochodem i uczestniczyć w mniej formalnej już części spotkania krakowskich motocyklistów ; )

AktualnościPoradnik

20 lat motospotkań20 lat SMGPgrupa pilotująca SMGPjesienna moto parada Krakówkrakowska moto paradakrakowska parada motocyklikrakowskie Motospotkaniekrakowskie parady motocykloweMnikówparada motocykli krakowparada motocyklistów w Krakowieparada motocyklowapilot motocyklowyprzejazd motocykli Krakówprzejazd motocykli przez Krakówrozpoczęcie sezonu motocyklowegosezon motocyklowySMGP Stowarzyszenie Motocyklistówspotkania w Mnikowiespotkanie mnikowskiewielka parada motocyklistówzakończenie sezonu motocyklowego