Czym jest „Mników” dla motocyklisty?


MNIKÓW niczym stan umysłu
czyli coroczne spotkania
+parady motocyklowe w Krakowie

Trochę historii.. o naszej tradycji krakowskich spotkań

Tradycja parad motocyklowych sięga 2004 roku i od tamtego czasu zawsze dwa razy w roku, czyli na początek i zakończenie sezonu motocyklowego paradujemy przez miasto pokazując, że jesteśmy i jest nas dosyć dużo : )


MOTOCYKLIŚCI CHOĆ ŚWIĘCI NIE SĄ, TO KULTYWUJĄ TRADYCYJNE WARTOŚCI ; )

Tradycją jest przejazd z centrum Krakowa do Parafii pod wezwaniem Świętego Brata Alberta w Mnikowie, gdzie chętni bikerzy wspólnie uczestniczą we Mszy Świętej odprawianej przez księdza Stanisława będącego motocyklistą z niemałym stażem i pasjonującego się jednośladami od wielu lat.
Dziękujemy za udany sezon oraz prosimy zawsze na jego początku o pomyślność. Ci mniej wierzący w tym czasie mogą oglądać zaparkowane maszyny.

Pierwsze spotkanie w Mnikowie odbyło się jesienią 2004 roku, choć pomysł rodził się już wcześniej. Tradycyjnie od tamtego czasu spotykamy się zawsze dwa razy w roku. Pierwszy na początku sezonu oraz powtórnie na jego zakończenie.

Organizatorem spotkań od samego początku byli ludzie skupiający się wokół internetowego forum o nazwie „Grupa Południe”, którzy w roku 2009 postanowili zawiązać stowarzyszenie pod taką samą nazwą i w ten sposób powstała organizacja o nazwie „Stowarzyszenie Motocyklistów Grupa Południe” w skrócie SMGP. Stowarzyszenie działa prężnie od wielu lat i skupia głownie ludzi zajmujących się motocyklowymi wydarzeniami z terenu Krakowa. Obecnie zamiast forum internetowego – działa strona na Fb i tam możesz znaleźć aktualne info o działalności SMGP.


Od wielu lat zabezpieczeniem przejazdu zajmuje się grupa motocyklistów z SMGP w żółtych kamizelkach, a pilotują m.in. instruktorzy z MSM MAŁOPOLSKA wraz z krakowską Policją Drogową, która zatrzymuje ruch na skrzyżowaniach w czasie naszego przejazdu. Przejazd i uczestnictwo w paradzie to niepowtarzalna frajda!

W obecnym roku organizacja SMGP aktywowała profesjonalną GRUPĘ PILOTUJĄCĄ, czyli zespół przeszkolonych motocyklistów do zabezpieczania przejazdów kolumn zorganizowanych, filtracji ruchu, a także jego kierowania.

Jazda w kolumnie specjalnej jaką jest każdorazowo ten przejazd niesie ze sobą pewną dyscyplinę jaką muszą wykazać uczestnicy, ale też niesamowitą frajdę, gdyż nie musimy stosować się do wszystkich przepisów co daje nam możliwość płynnego przejazdu przy długości kolumny liczącej nieraz ponad 1,5 kilometra. Trąbimy, machamy gapiom, gazujemy ; ) Najważniejsze jednak zostawiać wolny lewy pas dla motocykli z grupy porządkowej SMGP oraz POLICJI. Musicie patrzyć w lewe lusterka, bo te motocykle w trakcie przejazdu kolumny poruszają się lewym pasem prędkościami przekraczającymi nieraz 100 km/h!

GRILL, POGADUCHY i OGLĄDANIE SPRZĘTÓW

Corocznie planujemy kameralne spotkanie zaraz po wielkiej paradzie motocykli do Mnikowa. Zawsze mamy przeszło 2 godziny czasu na pogawędki, oglądanie sprzętów, wypicie kawy. W trakcie Masza Święta w Mnikowie prowadzona przez księdza Stanisława, a potem każdy może spędzać czas w gronie swoich motocyklowych znajomych. Jeśli pogoda pozwala grilujemy w Mnikowie. Kiełbasy nigdy nie brakuje, każdy uczestnik parady jest gościem i zawsze zapraszany jest na poczęstunek : )

W sezonie 2022 planowane są tradycyjnie dwa spotkania WIOSENNE oraz JESIENNE!  Po prawie dwóch latach powraca tradycyjna parada motocykli i startujemy już 21 maja 2022 o godzinie 10:00 spod centrum handlowego M1 w Krakowie!

mnikow-2022
To niezwykła okazja do poznania nowych ludzi, przeglądnięcia Kto czym jeździ, porównania osprzętu, wymiany doświadczeń. Nie może Cię tam zabraknąć! Możesz przyjechać też na drugą część imprezy – na PASTERNIK – samochodem i uczestniczyć w mniej formalnej już części spotkania krakowskich motocyklistów ; )

Poradnik

grupa pilotująca SMGPkrakowska parada motocyklikrakowskie parady motocykloweMnikówMników 2022parada motocyklowapilot motocyklowyprzejazd motocykli Krakówprzejazd motocykli przez Krakówrozpoczęcie sezonu motocyklowegosezon motocyklowySMGP Stowarzyszenie Motocyklistówspotkania w Mnikowiespotkanie mnikowskiewielka parada motocyklistówzakończenie sezonu motocyklowego